دانستنیهایی راجع به کولرهای گازی

سه‌شنبه 8 اسفند 1396 ساعت 22:21

کولرهای آبی‌رنگ در مناطقی که رطوبت هوا بالا است , مثل شمال و استانهای جنوبی از سعی نیکی برخوردار نیستند , لذا در‌این بخش ها از کولرهای گازی به صورت گسترده استعمال می‌گردد . لیکن در مناطقی که موقعیت آب و هوایی برای به کارگیری از کولر آبی رنگ مساعد است , به کارگیری از کولر گازی نادرست است . 

کولر گازی یک کدام از سیستم‌های خنک کننده است چون تخت گاز از گرمای محیط می‌کاهد درین مقاله میخواهیم چگونگی سوزوسرما سازی اشکال کولر گازی و مزایا و معایبش را نسبت به کولر آبی رنگ بازگو کنیم پس با ما همراه باشید . سرویس کولر گازی

چگونگی سرما سازی 

در کولر گازی , همانند یخچال فریزر , از روند تبدیل گاز به مایع توسط ارتقاء فشار و در فیض ایجاد سوز و سرما که در اثر تبدیل مایع به گاز تولید می‌گردد به کارگیری می‌گردد . 

کولر گازی 

این دستگاه عمدتاً از یک بخار کننده که وظیفه‌اش جذب گرمای هواست , یک کمپرسور که وظیفه‌اش ارتقا دمای بخار ماده سرمازاست , یک کندانسور و یک دمنده ساخته شده شده‌است . این دستگاه دارنده مصرف مضاعف بالای انرژی است . 

انواع کولرهای گازی 

کولرهای گازی معمولاً در سه مدل ساخته می گردند : 

کولرهای یک تکه یا پنجره‌ای 

کولرهای دو تکه ( اسپلیت ) 

کولر های پرتابل ( قابل حمل ) 

در کولرهای یک تکه ای یا این که پشت پنجره ای به بعدها پنجره و کولر اعتنا فرمایید 

کولرهای یک تکه دیواری , یا این که پشت پنجره‌ای , خیلی رایج و مورد دقت میباشند و به سادگی در باطن فریم پنجره نصب می‌گردد . البته به جهت دسته کمپرسور آن مصرف برق بیشتری نسبت به انواع دیگر آن دارد . 

اما در کولرهای اسپلیت که دو تکه می‌باشند در هنگام خرید به دستگاه فرنگی و محل نصب آن و چگونگی اتصال آنها به نیز را نیز مورد‌علاقه قرار دهید . 

مقایسه کولر گازی و آبی 

کولرهای گازی خلاف کولر های آبی‌رنگ رطوبت محیط را ارتقا نمی‌دهد پس در بخش ها مرطوب همت متعددی میتوانند داشته باشند . از این جهت برای محیط‌های شرجی زیاد مطلوب است . 

کولر گازی اسم مصطلح پارسی است که به همگی دستگاه‌های دربرگیرنده چرخه سرمایش بر طبق تراکم و انبساط گاز اطلاق می شود . اسم انگلیسی این مدل امکانات Air Conditioner است . 

سیستم‌های سرمایشی موجود در ایران و مصارف برق آن‌ها 

سیستم‌های سرمایشی که در کشور ایران مورد استعمال قرار می گیرند در نقاط گوناگون متعدد می باشند . اعم از این سیستم‌ها که عمدتاً در بخش ها جنوب و استانهای شمالی به جهت آب و هوای گرم و مرطوب مورد به کارگیری قرار می گیرند , کولر گازی است . 

حدود ۷۰ درصد از خانوارهای اهل ایران در فصل گرما از کولر های آبی رنگ و یا این که گازی برای خنک کردن محیط معاش خویش به کارگیری می‌نمایند . توان کولرهای آبی رنگ نزدیک به ۵۰۰ وات و راجع‌به کولرهای گازی بالغ بر ۲۰۰۰ وات است . 

کولرهای آبی‌رنگ در مناطقی که رطوبت هوا بالا است , نظیر شمال و استان های جنوبی از تلاش نیکی برخوردار نیستند , لذا درین بخش ها از کولرهای گازی به صورت گسترده استعمال می شود . لیکن در مناطقی که وضعیت آب و هوایی برای به کار گیری از کولر آبی رنگ مساعد است , به کارگیری از کولر گازی نادرست است . 

درباره ی کولرهای آبی‌رنگ هم می‌توانید با رعایت مواقعی نظیر سایه بان مطلوب برای کولر و به کارگیری از به دور نماید به جای روشن و خاموش کردن های پی درپی و استعمال از بدور تند میتوانید مصرف برق این کولرها را تا حد قابل توجهی کاهش دهید . 

درضمن تفاوت کلیدی کولرهای گازی و آبی‌رنگ علاوه بر ساختار و نظام کاری آنان کمبود ترموستات در سیستم کنترلی کولر آبی رنگ میباشد که بتواند زمان روشن بودن کولر را با اعتنا به دمای محیط رئیس نماید که‌این خویش عیب بزرگی به حساب آورده می شود و سبب ساز می شود تا در فصول گرم نظیر فصل‌تابستان به دلیل رشن ماندن کولر در همگی ساعت‌ها شب باعث آنفولانزا و بیماری اشخاص کاربر از این دسته کولر شود که اما کولر گازی این خلل را ندارد و خوشبختانه این خلل با استعمال از کلید هوشمند کولر آبی‌رنگ قابل حل می‌باشد . 

مصرف بالای انرژی الکتریکی در کولرهای گازی , اهمیت باصرفه سازی و در اختیار گرفتن مصرف انرژی الکتریکی را در‌این وسایل ایجاب می نماید . 

اندازه انرژی مصرفی در کولرهای گازی تابع دست اندرکاران مختلفی است که از مهمترین دست اندرکاران تأثیر گذار بر مصرف انرژی الکتریکی کولرهای گازی می‌توان به محل نصب , خدمت و مراقبت مطلوب و تناسب گنجایش برودتی کولر با فضای مورد به کارگیری ( از نظر مساحت , دما و رطوبت ) اشاره کرد . 

توصیه های کاربردی : 

۱ . برآورد ظرفیت مناسب 

ضروری است در موقع خرید کولر گازی به مساحت فضایی که نیاز به برودت دارااست دقت نماییم . در جدول پایین گنجایش ما یحتاج کولر گازی به نسبت مساحت فضای مورد به کار گیری , نوشته شده شده‌است . 

جدول تعیین کولر گازی متناسب با فضای منزل 

در شرایطی‌که فضای متبوع آفتاب‌گیر باشد به ظرفیت‌های درج شده در جدول بالا , ۱۰ درصد بیش تر میشود و در صورتیکه فضای متبوع سایه باشد , ۱۰ درصد از گنجایش مذکور کم خواهد شد و در صورتی‌که کولر تنها برای آشپزخانه بکار میرود , می‌توان از یک جایگاه فراتر به کار گیری کرد . 

هنگام خرید دستگاهی را گزینش فرمایید که دارنده نماد استاندارد و برچسب انرژی باشد و با دقت به برچسب انرژی دارنده بالاترین جایگاه کار آیی و بازدهی باشد . 

نسبت بازده انرژی E . E . r : 

نسبت توان خروجی به توان محل ورود هر دستگاه برقی , راندمان انرژی خوانده می شود و در کولرهای گازی این رقم از حاصل تقسیم گنجایش سرمایشی کل به توان محل ورود مفید , بدست می آید و به E . E . r موسوم است . 

در هنگام خرید کولر گازی , در کاتالوگ آن به ضریب E . E . r , سکو انرژی و کلاس کولر با دقت به وضعیت اقلیمی حوزه‌ اعتنا کنید . هرچه این شاخص‌ها فراتر باشند , تلاش کولر بیشتر است . برای کولرهای با گنجایش کمتر از Btu/h ۲۰۰۰۰ , می‌بایست E . E . r دستکم برابر با ۷/۱۰ باشد . 

۲ . نوع کمپرسور : 

کمپرسور مهمترین نصیب کولر است . اینک سه تکنولوژی برای ساخت کمپرسور به کار می رود . جدول تحت ویژ‌گی‌های هر مورد را نشان می دهد : 


نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.