حفر انواع چاه فاضلاب

شنبه 1 اردیبهشت 1397 ساعت 21:43

یکی از جنبه های اساسی در صنعت ساختمان , سیستم دفع فاضلاب بوده که به دو صورت سیستم فاضلاب شهری و سیستم چاه اجرا می شود . البته بایستی اظهار تاسف کرد که به دلیل ضعف و نقصان سیستم فاضلاب شهری در تهران و بخش اعظم شهرهای جمهوری اسلامی ایران , از طریق چاه به کار گیری می‌شود که اما بایستی اعلام‌کرد که مضرات زیست محیطی و تندرست آن را نیز در لحاظ گرفت که بر کسی نیز پوشیده نباید باشد . تخلیه چاه

تعیین دسته دفع و چاه بستگی به مال خاک و مدل زمین و تراز آب تحت زمینی حیطه ی متبوع داشته و در مناطقی که خاک آن به مقدار مناسب شن و ماسه یا این که خرده سنگ داشته باشد از چاه جذبی و در مناطقی که خاک آن دربردارنده رس دوچندان یا این که خواص باتلاقی بوده یا این که تراز آب پایین زمینی بالا باشد ( در صورت عدم وجود سیستم فاضلاب شهری ) از چاه ( مخزن ) سپتیک به کار گیری میشود . 

انواه چاه در تحت توضیح داده میگردند : 

الف - چاه جذبی 

چاه جذبی از سه بخش پایین تشکیل‌شده شده‌است 

اثاثیه تخلیه چاه 

اسباب تخلیه چاه 

۱– گلدونی 

به دهانه چاه که صورت گلدون مانندی دارااست ( مخروطی یا این که قیفی ) گلدونی می‌گویند و در واقع گلدونی محل گردآوری فاضلاب و محل استقرار انتهای لوله های فاضلاب است و کارایی آن سوق دهی فاضلاب به چاه است . 

۲– میله 

گلوه به قطر ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر که تا مرحله لایه نفوذ پذیر خاک عمق داشته را میله گویند . اما خوبتر است جهت کاهش اثرات منفی حفر چاه بر بنا ساختمان , مدام دستکم قدمت میله را ۶ متر در لحاظ گرفت . 

۳– انباره 

مخزن گنبدی صورت چاه که در لایه نفوذ پذیر خاک حفر میشود را انباره گویند و کاری که می نماید گردآوری فضولات و جداسازی آب از فاضلاب بوسیله نشت در لایه های نفوذ پذیر خاک می باشد . 

همینطور بایستی اشاره نمود که حتما بایستی آب باران و سطحی از چاه فاضلاب انسانی جدا بوده و خوبتر است تا جایی که می شود و قابلیت آن موجود هست چاه مرتبط با آب باران از چاه فاضلاب انسانی بدور باشد . 

محاسبه حجم انباره چاه جذبی 

حجم انباره چاه جذبی بستگی به میزان نفوذ پذیری خاک محیط , قدمت پباده سازی چاه , تعداد خزینه و توالت در ساختمان و تعداد نفرات بومی در ساختمان دارااست . ( سهم ساخت فاضلاب بوسیله میهمانها هم در ضرایب ذی‌ربط چشم شده‌است ) . برای یک ساختمان با قدمت پباده سازی چاه دستکم ۱۵ سال و جمعاً ۳ دستشویی در هر سوئیت به ازای هر نفر بومی ۸/۲ متر مکعب انباره مایحتاج است . یعنی برای ۵ واحد بزرگ و ۳۰ نفر بومی در ساختمان مبتنی بر محاسبات حجم انباره چاه۸۴ متر مکعب برای دست‌کم ۱۵ سال کافی میباشد و برای قدمت چاه دست‌کم ۱۵ سال و روی نیز با بیش تر از ۳ خدمت در هر سوئیت به ازای هر نفر ۳/۳ متر مکعب انباره کافی است . یعنی به عنوان مثال فوق در‌این حالت حجم انباره ۹۹ متر مکعب مکفی است . اما این نکته را هم می بایست یادآور شد که‌این محاسبه چاه آب باران را در بر نمی گیرد . 

چیزی که اهمیت داراست و بایستی مورد اعتنا قرار گیرد این است که مبنی بر این محاسبه تراز نفوذ پذیری انباره ۲/۰ برابر میزان عددی حجم اناره در مقیاس متر مربع بایستی باشد . یعنی یک انباره ۸۴ متر مکعبی بایستی دستکم ۸/۱۶ متر مربع تراز نفوذ از کف داشته باشد . 

ب - چاه سپتیک 

این چاه از مصالح نفوذ ناپذیر و مقاوم در برابرخوردگی اعم از بتن یا این که مصالح ساختمانی یا این که پلی اتیلن و مواد پلیمری و غیره تشکیل شده و عملکردی که داراست محافظت و حفظ فاضلاب و عدم اذن نشت از آن یا این که به آن به وسیله محیط اطراف بوده و این چاهها ختما می بایست در زمان های هنگامی کوتاه و مشخص و معلوم بوسیله تانکرها یا این که دستگاهای منحصر به فرد تخلیه گردند . 

چاهای سپتیک به دو دسته یک گزیده یا این که یک‌سری گزیده تقسیم میشوند که‌این تقسیم بندی مبنی بر بخش بندی داخلی سپتیک بوده به گونه ای که در صورتی‌که سپتیک دربرگیرنده یک قسمت باشد واجب است با به کارگیری از دیوارهای کوتاه تحت عنوان موج گیر سرعت جنبش فاضلاب در آن را کم کرده تا قابلیت جدا شده آب از مواد آویزان در فاضلاب ساخت گردد که به مرور زمان فضولات بصورت لجن در کف مخزن عده خواهند شد . نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.